Facebook е социална мрежа, но и рекламна платформа, която непрекъснато се променя. Това е факт, независимо дали става въпрос за нови политики за рекламиране, нови партньорства или текущи събития и обновления на начина, по който се визуализират рекламите. След като измина половината от настоящата година и имахме възможност да направим анализ на представянето на рекламите в различни професионални сфери и отрасли, съставихме кратък списък със 7 тенденции, които се открояват при провеждането на рекламни кампании през 2021.
Рекламно съдържание, което изглежда максимално „органично“
Потребителите се чувстват все по-изморени от огромното количество реклами, с което са облъчени ежедневно. Публикации, които изглеждат персонализирани и автентични, получават много по-висока ангажираност в сравнение с публикации, които имат типичните рекламни послания и визия.
Изображения, които включват хора, които се усмихват или забавляват, имат много по-голям шанс за успех в сравнение с визиите, които представляват стокови снимки. Намирането на нови начини – по-лични/персонализирани към аудиторията, по които да презентирате рекламирания продукт/услуга, може драстично да увеличи ангажираността и продажбите.
Добър пример за това е когато рекламата съдържа снимка на човек с продукта. Почти инстинктивно потребителите спират скролването на Нюз фийда, когато видят селфи на човек, който се усмихва с интересна гледка на заден план. Често потребителят се зачудва кой е този човек и дали го познава, много преди да забележи маркера „спонсориран“ на поста.
Ако такъв тип визии не са подходящи за рекламираните от вас продукти/услуги, използването на изображения с естествена среда, пейзажи и панорамни гледки, също би сработило. Ако рекламирате ресторант, то може да публикувате привлекателна визия на трапеза с ястия от заведението. Ако бизнесът е в сферата на ремонта на автомобили, то може да използвате снимка на човек, който е застанал до класически или известен модел кола. Тествайте какъв тип пейзажи биха били подходящи за вашата аудитория и ги използвайте, за да създавате по-органично изглеждащи постове.
Друг начин, по който може да установите работещи идеи за органични публикации, е да направите проучвания сред органични постове на ваши приятели или страници, които следвате, какъв тип визуално съдържание събира голям брой харесвания, коментари и споделяния. Направете реклама с подобно съдържание, което попада в общата цел на кампанията Ви. Социалните мрежи са чудесен източник на нови идеи за органично съдържание, така че отворете съзнанието си и проучете нови идеи.
Опростете граматиката
- Използвайте думи, които са познати на Вашата аудитория;
- Говорете по начина, по който те общуват;
- Използвайте по-кратки изречения с ясни послания;
- Избягвайте употребата на жаргонни думи или специфични за сферата термини;
- Не бъдете прекалено подробни;
- Предавайте по едно послание на реклама;
- Бъдете целенасочени и не оставяйте възможност за объркване.
Много често, когато човек пише по определена тема, с която е запознат, започва да използва термини и да ги употребява рутинно. Проблемът е, че потребителите невинаги са наясно с тези термини, и вместо да направят желаното от Вас действие, когато видят рекламата, се разсейват да проверят термина или просто подминават рекламата. Ако прекалено подробно започнете да обяснявате за какво е продуктът/услугата, потребителите бързо губят интерес.
Например, ако рекламирате фитнес зала и се опитвате да привлечете повече хора, които искат да отслабнат, може да пишете за това как фитнес залата разполага с най-нови кардио уреди. Ще дадем пример за рекламно послание: „Напълно оборудвана кардио зала с пътеки за бягане от най-ново поколение – с 12 различни скорости, 4k телевизор и високоговорители за съраунд звук“.
Този тип послание звучи много авторитетно, но потребителят вероятно трудно ще установи връзката как пътеката за бягане с 12 скорости ще му помогне да стартира тренировъчна програма за отслабване. Подобен тип терминологични описания може да объркат потребителя и да го оставят с повече въпроси, отколкото с желания от вас отговор – да реши да се запише на тренировка във фитнес залата.
Успешните реклами представят по простичък начин какви са характеристиките на предлаганата оферта и как те са от полза на целевата аудитория. Те избягват технически термини, които не всеки потребител би осмислил. Успешните реклами, също така, са изговарят посланието в сегашно време и оставят усещането у потребителя, че трябва да действа сега.
Печелившите видео реклами
Видеорекламите имат сериозно предимство пред статичните изображения. Те са в пъти по-ангажиращи и предлагат възможност за по-задълбочено разглеждане на рекламирания продукт/услуга.
Направихме тест на едно и също текстово послание, една и съща оферта, но с различен тип визия – изображение срещу видео, и получихме интересни резултати. Две седмици по-късно статичното изображение бе получило 1,25% CTR (качествен рейтинг) и Cost Per Result – 1,35 €. На свой ред видеорекламата бе генерирала 5,32% CTR и цена за реализация – 0,88 €. Въпреки че и двете реклами се представят по-добре от средното за индустрията, видеорекламата се оказа четири пъти по-ефективна за ангажираността на потребителите.
Сред предимствата на видеорекламите се открояват:
- Намаляване на разходите;
- Повишаване на резултатите;
- Генериране на действия с по-висока стойност;
- Висока ангажираност;
- Изграждане на аудитория за ретаргетинг;
- Предаване на закачливо послание в съчетание с по-голям информативен елемент с обучаващ ефект;
- Оптималната дължина на рекламите е между 15 и 60 секунди.
Тестване на различни криейтиви
Разделното тестване на различни криейтиви за реклама позволява да определите работещите за клиента реклами от гледна точка на визии, копита, подканващи фрази (CTA), стратегии за офериране и целева аудитория.
Когато правите тестове е добре да променяте само по един компонент и да се уверите, че и двете реклами разполагат с еднакъв бюджет, за да се оптимизират напълно. В зависимост от заложените цели и целевата аудитория, всяка реклама трябва да получи шанс за постигане на поне 5 желани действия на ден. Ако рекламите не разполагат с достатъчно бюджет, за да постигнат това, може да тествате показване в последователност – първо няколко дни да върви първата реклама, а след това да я поставите на пауза и да пуснете втората.
Тестването на рекламите ще позволи да извлечете максимума от рекламния бюджет, както и да избегнете възможни проблеми, които биха повлияли отрицателно на ефективността на кампанията.
Използвайте Еможита
Визия, която изработихме при съвместната ни работа с #PureH2O.
Употребата на емотикони във фейсбук рекламите може да добави колорит и да привлече вниманието по-бързо спрямо изчистения текст. Те могат да се използват за открояване на отделни параграфи и за подчертаване на акценти в текстовото послание. Подобно на всяко нещо, с емотиконите също може да се прекали. Ако използвате между 3-5 еможита за по-дълго послание и 1-3 за по-кратките, със сигурност би било полезно, без да дразни. Тестването на реклами с различен тип или брой еможита също би било много полезно, за да разберете на какво реагира целевата аудитория.
CTA (Призив за действие)
Призивът за действие в рекламните послания трябва да бъде директен и подходящ спрямо предлаганата оферта. Най-популярният CTA е „Пазарувай сега“ – той е подходящ само ако предлагате продукти. „Научете повече“ е вторият най-често срещан CTA, може би защото провокира интереса на човека какво още може да разбере и предизвиква незабавно действие.
Най-често срещаните CTA са следните:
- Пазарувай сега (в електронната търговия);
- Научете повече (за всякакъв тип реклами);
- Регистрирай се (за генериране на лийдове);
- Изтегли/Download (за мобилни приложения);
- Получи оферта/Get offer (за промо отстъпки).
Кратки и симпатични заглавия
Заглавието на вашата реклама трябва да е максимално кратко. Facebook e поставил ограничение от 40 знака за рекламно заглавие. Всичко над тези 40 знака няма да се визуализира. Повечето заглавия съдържат между 3 и 5 думи, които директно назовават съдържанието на рекламата. Основните въздействащи думи, които може да използвате в заглавие, предизвикват вълнение/емоция.
Ето най-често срещаните въздействащи думи в заглавие:
- Вземете
- Ново
- Незабавно
- Безплатно
Кратките заглавия помагат за ангажираността на потребителите, като ги правят по-склонни да прочетат основния текст на рекламата. Заглавието предизвиква любопитство и насърчава потребителите да научат повече, като разгледат рекламата и кликнат върху нея.
В заключение
Потребителите прекарват доста време в социалните мрежи и с времето техните предпочитания непрекъснато се развиват и усложняват. Ето защо е важно да сме в крак с последните тенденции за рекламиране във Facebook, за да усъвършенстваме личните си рекламни стратегии и да извлечем максимума от инвестирания рекламен бюджет.
Експериментирането с разнообразни идеи спомага за това – интригуващи рекламни послания, визии и стратегии за насочване. Не спирайте да търсите нови начини, по които да направите посланието по-ангажиращо, като използвате простички думи и емотикони. Основният текст към рекламата също е добре да е кратък – с малко думи да предава много информация и да очертава основните предимства на рекламирания продукт/услуга.
Използвайте видеореклами и съдържание, което придава усещане за натурален пост, за да бъдат рекламите ви по-реалистични и ангажиращи. Създайте причина на потребителя да разгледа по-задълбочено рекламата. Визуалният компонент е от решаващо значение за привличане на вниманието, а думите са жизненоважни за неговот задържане.
Не спирайте да следите новите тенденции в рекламирането във Facebook. Това ще помогне, за да изпреварите конкуренцията и да намалите разходите за реклама.
Следете нашия блог за нови статии, свързани с дигиталната реклама в социални мрежи.