Спечелването на нови клиенти онлайн е жизненоважно в днешния свят, когато масовото пазаруване се случва в интернет. На помощ в тази задача се явява дигиталният маркетинг – с него може да достигнете до Вашата целева аудитория и да покажете рекламите си в онзи момент, в който тя активно търси продукта/услугата Ви. Един от водещите инструменти е платформата Google Ads – с него ще ангажирате ефективно аудиторията си и ще постигнете добра възвръщаемост на инвестициите.
В настоящата статия ще разкажем как работи Google Ads и по какъв начин той може да бъде от полза за бизнеса.
Платена реклама с Google Ads
Светът на онлайн рекламата е силно конкурентен. Все повече и повече бизнеси се борят в онлайн средата за пазарен дял. Рекламата в Google помага да достигнете до идеалния клиент, като съчетава географско насочване с ключови думи за търсене, основни демографски данни и интереси на аудиторията и др., за да се продаде вашият продукт/услуга.
Предимството на онлайн рекламата е, че се заплаща цена за клик. Плащате само когато получите желания резултат – потребителят кликне на рекламата, за да посети сайта и да научи повече.
Единствената разлика между рекламата в Google Ads и резултатите под нея, е че тя не е „органичен“ резултат.
Органични резултати vs. Платена реклама
За да станете първи в органичните резултати по желаните ключови думи, се изисква много време, инвестиция в SEO оптимизация и най-вече търпение. Следва да разполагате с подробна стратегия в дългосрочен план с какъв тип съдържание ще се оптимизира уебсайтът. Органичният растеж е силно конкурентен и изисква дълбоки познания за това как работят търсачката на Google и нейните алгоритми. Понякога усилията отнемат години, за да се стигне до първа страница, а най-първото място често остава блян и непостижима мечта.
По-лесен, бърз и реалистичен вариант да се появите на първо място в резултатите е с помощта на Google Ads. Платформата позволява да се изстреляте на най-първо място преди списъка с органични резултати. За да се случи това, трябва да се сдобиете с добра рекламна стратегия, която не само да ви включи в рекламния търг за първи позиции на рекламите, но и да ви помогне максимално да се възползвате от направените маркетингови усилия.
Рекламният търг в Google Ads
Google Ads е място, където различните рекламодатели се състезават в аукцион за първото място при търсене по ключова дума. Може да изберете каква максимална цена на клик сте склонни да дадете за първа позиция в резултатите.
Рекламният търг взима предвид различни компоненти като качествен рейтинг на рекламата, конкурентност на ключовата дума, максимална цена на клик на различните рекламодатели и др. Дори и да предложите най-високата цена на клик, качеството на рекламата винаги ще е водещо за Google, тъй като той иска да задържи интереса на своите потребители с качествени резултати.
Метрики за качество
Качеството на информацията, която предоставяте на потребителя, е от съществено значение. Ето защо е добре да имате предвид метриките за качество, с които да прецените как се представят вашите реклами – Качествен рейтинг (Quality Score), Процент на реализация (Conversion Rate), Цена на клик (Cost per Click) и др. Google взима предвид както ключовите думи, съдържанието на предлаганата от вас реклама, така и качеството на целевата страница, към която отпраща рекламата.
Google преценява релевантността на предложените от вас реклами и целеви страници с ключовите думи. Може да се възползвате от всеки клик върху рекламата, като сложите записване за бюлетин, взимане на код за отстъпка или друго предимство, което да заинтригува потребителите.
Най-добрата възвръщаемост на инвестициите
Рекламната стратегия за Google Ads трябва да има някаква форма, под която да се измерва възвръщаемостта на инвестициите. Колкото по-успешна е вашата реклама, толкова повече кликове ще има и ще ви струва повече.
Ето защо е добре да стимулирате потребителите да разгледат сайта, да направят покупка и да прецените как да измервате своята успеваемост.
Google ads позволява да се планира инвестираният рекламен бюджет на месечна и на дневна база, като по този начин може да се контролират разходите. Спрямо придобитите от рекламата приходи се преценява доколко успешна е кампанията и как би могло да се оптимизира тя.
За създаването на рекламна кампания в Google Ads с възможно най-добра възвръщаемост на инвестициите, трябва да се планират следните важни елементи:
- Бюджет на кампанията
- Подбор на ключови думи
- Проучване на конкуренцията
- Изготвяне на ефективна целева страница
- Стартиране на кампания
- Изготвяне на реклами
Планиране на рекламния бюджет
С Google Ads определяте максималната цена на клик, която се склонни да дадете за показване на вашата реклама в страницата с резултати. Също така, се въвежда и информация за дневен бюджет, с помощта на който контролирате общата инвестиция.
Ако прецените, че не постигате желаните резултати, може да промените максималната цена на клик или дневния бюджет. А също и да пробвате как би реагирала аудиторията на нови, по-различни рекламни послания. Хубавата страна на тази платформа е, че позволява да се правят много експерименти за постигане на по-високи резултати.
За ключовите думи
Един от най-добрите инструменти на Google Ads е за планиране на ключови думи (Keyword Planner). Инструментът е изключително полезен и лесен за използване. С негова помощ се подбират ключовите думи, по които целевата аудитория извършва търсения. Google показва месечните търсения на ключовите думи, колко голяма е тяхната конкурентност (ниска, средна, висока) и средните цени на клик, които рекламодателите заплащат за тях.
Целта е да се подберат релевантни ключови думи, които имат ниска цена на клик и голям брой месечни търсения.
Конкуренцията
Нормално е да проявите любопитство към това как се представят конкурентите, какви ключови думи използват и на какви рекламни послания залагат, за да спечелят потребителите. За целта има полезни сайтове като semrush.com, spyfu.com и др., които предоставят тази информация. Направете проучване и си съберете полезно know-how за това:
- Колко други конкуренти използват същите ключови думи;
- Какви други ключови думи използват те;
- Какви реклами вече се показват по тези ключови думи и др.
Целевата страница
След като потребителите видят вашата реклама и кликнат на нея, не бихте искали да ги разочаровате. Ето защо целевата страница трябва да е добре изработена. Целта на тази страница е хората да конвертират (да направят поръчка, изпратят запитване и др.). Конверсиите помагат както за увеличаване на продажбите, така и за повишаване на качествения рейтинг и ранга на рекламата. Както вие като бизнес, така и Google оценява конверсиите/реализациите.
Ето няколко съвета при изграждането на целева страница:
- Изчистеният дизайн работи най-добре – с него страниците зареждат бързо, потребителите също се ориентират бързо;
- Измислете ангажиращо заглавие, което да хване интереса на потребителя;
- В текстовата част изложете точно и ясно фактите за максимална прозрачност на вашия бизнес;
- Използвайте булети, за да улесните възприемането на информацията;
- Изберете привлекателни изображения, които да допринесат с качество към текста на страницата.
Вдигане на рекламна кампания в Google Ads
Платформата Google Ads работи посредством вдигането на рекламни кампании. Всяка кампания работи с помощта на насочване въз основа на местоположение, ключови думи, цели и др. За да се подсилят рекламните кампании, е добре да се използват разширения за реклами; подробно демографско насочване; както и редуване на рекламите (Optimized ad rotation), което ще позволи да тествате различни реклами, за да откриете най-добрата формула за вашия бизнес.
Вдигането на рекламната кампания следва ясна структура – ниво акаунт, избор на тип кампания, създаване на рекламни групи. В рекламните групи се посочват ключовите думи, създават се рекламни послания, които да се показват по тях. Може да добавите разширения към рекламите, които да се имплементират на ниво кампания или рекламна група.
За рекламните послания
Създаването на реклами е ключов етап при стартирането на рекламната кампания. Помислете какво е Вашето послание към потребителите и се опитайте с максимално малко думи да кажете много неща. Опишете предимствата на вашия продукт или услуга, какво ви отличава от конкуренцията, внедрете ключовите думи за търсене вътре в рекламния текст. Не пропускайте да добавите призив за действие (call-to-action), за да провокирате потребителя да кликне върху рекламата.